Реєстрація торгової марки

Обов’язкова умова для реєстрації домена в зоні .UA – найбільш статусного в Україні – мати торгівельну марку на певне літеро-циферне найменування, яке буде відображено в імені вашого домену.*

* Якщо торгова марка міжнародна, але її дія поширюється на територію України, ви маєте право зареєструвати домен в зоні .UA.

Тому, якщо ви хочете показати високий статус, отримавши максимальну довіру клієнтів, зареєструйте торгову марку і доменне ім’я в зоні .UA. Насправді, призначення торгової марки або, в офіційній термінології, знаку для товарів та послуг, набагато ширше, ніж можливість реєстрації доменного імені. Торгова марка вам, як її власникові, дає ексклюзивне право на використання символіки бренду: ніхто не зможе нею скористатися, окрім вас.

Отже, давайте детальніше розберемо, що таке торгівельна марка і як виглядає процедура реєстрації торгівельної марки в Україні.

Що таке Торгівельна марка?

Торгівельна марка – позначення, що виділяє товари і послуги серед сторонніх або аналогічних тому, які присутні на ринку. Об’єктом ТМ може послужити будь-яка з доступних комбінацій або позначень, що не числяться в базі зареєстрованих. Для створення знаку товару та послуг можна використовувати літери, цифри, зображення і колірну гаму у різних комбінаціях.

Право власності упевняється властями країни – по підсумку ви отримуєте охоронний документ, що видається від ім’я держави уповноваженим на це органом.

Захист торгівельної марки поширюється лише на клас товарів і послуг, для яких була проведена реєстрація. На сьогодні існує 45 класів, перерахованих в Міжнародному класифікаторові товарів та послуг (МКТУ). Реєструвати ТМ можливо в одному або в декількох відповідних для неї класах.

Хто має право оформити і отримати реєстрацію ТМ і які знаки можливо зареєструвати?

Права на реєстрацію ТМ на території України мають фізичні та юридичні особи, співтовариства і їх правонаслідувачі.  

Як торгівельна марка не можуть використовуватися слова загального вживання найменування товарів або послуг – «телевізор», «аптека» і так далі. Також ваш знак не повинен вводити в оман клієнтів відносно якості товарів та послуг, що надаються – наприклад, торгівельна марка «Найсмачніший хліб». Не можна отримати торгівельну марку, співпадаючу з ім’ям відомого світового бренду, на схожі з ним товари або послуги, навіть якщо він не присутній на ринку в Україні. Наприклад, «Adibas».

Також неможливо отримати реєстрацію ТМ на знаки, співпадаючі з державною символікою якої-небудь країни, назвами або абревіатурами міждержавних установ, зображеннями їх гербів і друку.

В процесі вибору символіки (назви, логотипу) вашої ТМ, необхідно перевірити, чи не зареєстрована така ж або схожа ТМ. Якщо уповноважений орган виявить, що дуже схожий зареєстрований знак в тому ж класі товарів і послуг, то вам може бути відмовлено в реєстрації ТМ, без повернення сплачених мит. Якщо така ж ТМ вже зареєстрована, але в іншому класі товарів і послуг, то право на реєстрацію ТМ у вас буде, але зареєструвати такий домену в зоні .UA зможете вже не тільки ви. Перевірити наявність в реєстрі схожих знаків можна за посиланням http://base.ukrpatent.org/searchBUL/search.php?dbname=certtm.

Далі заповните поля для перевірки, інструкція по побудові запиту знаходиться по засланню http://base.uipv.org/searchBul/search.php?action=viewhelp&dbname=tm&fname=K

Якщо метою реєстрації торгівельної марки є отримання права на реєстрацію доменного імені в національній зоні .UA, то потрібно враховувати це при подачі заявки. Ваш знак для товарів і послуг повинен містити лише ті символи, які ви хочете бачити в доменному імені. Ім’я домена .UA обов’язково повинно складатися з того слова або слів,  які ви подаєте на реєстрацію як торгівельна марка, з врахуванням офіційних правил транслітерації.

Наприклад, по найменуванню «ТОВ Агросільпром» можно зареєструвати доменні ім’я tovagrosilprom.ua або tov-agrosilprom.ua, але не agrosilprom.ua. Для реєстраціі домена agrosilprom.ua потрібно подавати на реєстрацію по найменуванню «Агросільпром». Повний перелік варіантів імен домену можна знайти на сторінці транслітерації https://hostmaster.ua/?translit.

Повний регламент реєстрації доменних імен .UA знаходиться по посиланню https://hostmaster.ua/policy/ua.

Документи, необхідні для реєстрації торгівельного знаку

Для реєстрації ТМ вам потрібно заповнити паперову або електронну заяву, сплатити мита і чекати вирішення уповноваженого органу. В разі паперової заяви вам потрібно викачати бланк по засланню http://uipv.org/i_upload/file/tm-092018-1.doc , роздрукувати його, заповнити своїми даними і відправити за адресою:

Державне підприємство “Український інститут інтелектуальної власності” (Укрпатент)
Адреса: вул. Глазунова, 1, Kиїв-42, 01601

При електронній подачі заявки необхідно реєструватися на сайті http://base.uipv.org/efiling  і заповнити в електронному вигляді форму, аналогічну паперовій. Після цього підписати файл із зображенням вашого знаку спеціальним електронним ключем, який можна отримати тут http://acskidd.gov.ua/r_kor

Недавно з’явився сервіс подання заявок на реєстрацію знаків для товарів і послуг. Це бот для Facebook, який запитає у вас всі необхідні дані, сформує заявку, прийме оплату мит і відправить всі дані до Укрпатент. Бот може провести попередній пошук на схожість вашого знаку по базах Укрпатента. Врахуйте, що бот платний.

Процедура і термін реєстрації ТМ

Отже, ви створили заяву. Через деякий на вашу електронну адресу прийде повідомлення з привласненою датою подачі і запитом оплати мит за реєстрацію ТМ. Вартість реєстрації в одному класі і на одного заявника – 1000* гривень. У інших випадках вартість буде вища.

Потім починається формальна експертиза, перевіряюча відповідність заявки вимогам закону. Комісія може зажадати внести зміни до заявки або запитати додаткову інформацію. Відреагувати на ці вимоги можна протягом 2 місяців.

Наступний етап – це кваліфікаційна експертиза, перевіряюча схожість реєстрованої марки з що вже існують.

Якщо рішення пройдет на вашу користь, протягом 3-х місяців ви отримаєте сповіщення. За публікацію відомостей про реєстрацію, вам потрібно буде внести 150* гривень, а також сплатити держмито у розмірі 85* гривень, щоб отримати відповідне Свідоцтво. Вартість за публікацію відомостей про реєстрацію потрібно оплатити за реквізитами, вказаними раніше, а держмито потрібно оплатити за іншими: http://www.uipv.org/ua/derj_mito_zrazki.html. Свідоцтво дійсне 10-ть років з моменту подачі заявки, вартість продовження складає 3000* гривень. За півроку до закінчення терміну дії можна приступати до процедури продовження.

Таким чином, процедура реєстрації ТМ займає від 15 місяців з моменту подачі заявки. Якщо для вас процес дуже стомливий, можна прискорити процес, сплативши державний збір у розмірі 6500* гривень. В цьому випадку обробка займе від 6 місяців.

Переваги реєстрації ТМ

Підводячи підсумок, можна виділити наступні переваги ТМ:

  • захищає законом вашу продукцію, логотип і слоган від плагіату;
  • дозволяє вимагати з порушників відшкодування штрафів і компенсації, притягуючи до кримінальної відповідальності;
  • надає особове право на вживання торгівельного знаку відносно послуг або товарів, для яких проводилася реєстрація;
  • надає право на реєстрацію домена в зоні .UA;
  • власник зареєстрованою ТМ дістає можливість надавати права на використання торгівельного знаку за обумовленим договором, отримуючи додатковий прибуток.
* Ціни актуальні станом на жовтень 2018 року. Вони можуть варіюватися державними органами.