Реєстрація торгової марки

Обов’язкова умова для реєстрації домена в зоні .UA – найбільш статусного в Україні – мати торгівельну марку на певне літеро-циферне найменування, яке буде відображено в імені вашого домену.*

* Якщо торгова марка міжнародна, але її дія поширюється на територію України, ви маєте право зареєструвати домен в зоні .UA.

Тому, якщо ви хочете показати високий статус, отримавши максимальну довіру клієнтів, зареєструйте торгову марку і доменне ім’я в зоні .UA. Насправді, призначення торгової марки або, в офіційній термінології, знаку для товарів та послуг, набагато ширше, ніж можливість реєстрації доменного імені. Торгова марка вам, як її власникові, дає ексклюзивне право на використання символіки бренду: ніхто не зможе нею скористатися, окрім вас.

Отже, давайте детальніше розберемо, що таке торгівельна марка і як виглядає процедура реєстрації торгівельної марки в Україні.

Що таке Торгівельна марка?

Торгівельна марка – позначення, що виділяє товари і послуги серед сторонніх або аналогічних тому, які присутні на ринку. Об’єктом ТМ може послужити будь-яка з доступних комбінацій або позначень, що не числяться в базі зареєстрованих. Для створення знаку товару та послуг можна використовувати літери, цифри, зображення і колірну гаму у різних комбінаціях.

Право власності упевняється властями країни – по підсумку ви отримуєте охоронний документ, що видається від ім’я держави уповноваженим на це органом.

Захист торгівельної марки поширюється лише на клас товарів і послуг, для яких була проведена реєстрація. На сьогодні існує 45 класів, перерахованих в Міжнародному класифікаторові товарів та послуг (МКТУ). Реєструвати ТМ можливо в одному або в декількох відповідних для неї класах.

Хто має право оформити і отримати реєстрацію ТМ і які знаки можливо зареєструвати?

Права на реєстрацію ТМ на території України мають фізичні та юридичні особи, співтовариства і їх правонаслідувачі.  

Як торгівельна марка не можуть використовуватися слова загального вживання найменування товарів або послуг – «телевізор», «аптека» і так далі. Також ваш знак не повинен вводити в оман клієнтів відносно якості товарів та послуг, що надаються – наприклад, торгівельна марка «Найсмачніший хліб». Не можна отримати торгівельну марку, співпадаючу з ім’ям відомого світового бренду, на схожі з ним товари або послуги, навіть якщо він не присутній на ринку в Україні. Наприклад, «Adibas».

Також неможливо отримати реєстрацію ТМ на знаки, співпадаючі з державною символікою якої-небудь країни, назвами або абревіатурами міждержавних установ, зображеннями їх гербів і друку.

В процесі вибору символіки (назви, логотипу) вашої ТМ, необхідно перевірити, чи не зареєстрована така ж або схожа ТМ. Якщо уповноважений орган виявить, що дуже схожий зареєстрований знак в тому ж класі товарів і послуг, то вам може бути відмовлено в реєстрації ТМ, без повернення сплачених мит. Якщо така ж ТМ вже зареєстрована, але в іншому класі товарів і послуг, то право на реєстрацію ТМ у вас буде, але зареєструвати такий домену в зоні .UA зможете вже не тільки ви. Перевірити наявність в реєстрі схожих знаків можна за посиланням http://base.ukrpatent.org/searchBUL/search.php?dbname=certtm.

Далі заповните поля для перевірки, інструкція по побудові запиту знаходиться по засланню http://base.uipv.org/searchBul/search.php?action=viewhelp&dbname=tm&fname=K

Якщо метою реєстрації торгівельної марки є отримання права на реєстрацію доменного імені в національній зоні .UA, то потрібно враховувати це при подачі заявки. Ваш знак для товарів і послуг повинен містити лише ті символи, які ви хочете бачити в доменному імені. Ім’я домена .UA обов’язково повинно складатися з того слова або слів,  які ви подаєте на реєстрацію як торгівельна марка, з врахуванням офіційних правил транслітерації.

Наприклад, по найменуванню «ТОВ Агросільпром» можно зареєструвати доменні ім’я tovagrosilprom.ua або tov-agrosilprom.ua, але не agrosilprom.ua. Для реєстраціі домена agrosilprom.ua потрібно подавати на реєстрацію по найменуванню «Агросільпром». Повний перелік варіантів імен домену можна знайти на сторінці транслітерації https://hostmaster.ua/?translit.

Повний регламент реєстрації доменних імен .UA знаходиться по посиланню https://hostmaster.ua/policy/ua.

Документи, необхідні для реєстрації торгівельного знаку

Для реєстрації ТМ вам потрібно заповнити паперову або електронну заяву, сплатити мита і чекати вирішення уповноваженого органу. В разі паперової заяви вам потрібно викачати бланк по засланню http://uipv.org/i_upload/file/tm-092018-1.doc , роздрукувати його, заповнити своїми даними і відправити за адресою:

Державне підприємство “Український інститут інтелектуальної власності” (Укрпатент)
Адреса: вул. Глазунова, 1, Kиїв-42, 01601

При електронній подачі заявки необхідно реєструватися на сайті http://base.uipv.org/efiling  і заповнити в електронному вигляді форму, аналогічну паперовій. Після цього підписати файл із зображенням вашого знаку спеціальним електронним ключем, який можна отримати тут http://acskidd.gov.ua/r_kor

Недавно з’явився сервіс подання заявок на реєстрацію знаків для товарів і послуг. Це бот для Facebook, який запитає у вас всі необхідні дані, сформує заявку, прийме оплату мит і відправить всі дані до Укрпатент. Бот може провести попередній пошук на схожість вашого знаку по базах Укрпатента. Врахуйте, що бот платний.

Процедура і термін реєстрації ТМ

Отже, ви створили заяву. Через деякий на вашу електронну адресу прийде повідомлення з привласненою датою подачі і запитом оплати мит за реєстрацію ТМ. Вартість реєстрації в одному класі і на одного заявника – 1000* гривень. У інших випадках вартість буде вища.

Реквізити для оплати знаходяться по засланню http://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=30a638ab-80ad-454f-9c1c-1ef852e4c193&title=OplataAdministrativnikhPoslugVSferiIntelektualnoiVlasnosti

Потім починається формальна експертиза, перевіряюча відповідність заявки вимогам закону. Комісія може зажадати внести зміни до заявки або запитати додаткову інформацію. Відреагувати на ці вимоги можна протягом 2 місяців.

Наступний етап – це кваліфікаційна експертиза, перевіряюча схожість реєстрованої марки з що вже існують.

Якщо рішення пройдет на вашу користь, протягом 3-х місяців ви отримаєте сповіщення. За публікацію відомостей про реєстрацію, вам потрібно буде внести 150* гривень, а також сплатити держмито у розмірі 85* гривень, щоб отримати відповідне Свідоцтво. Вартість за публікацію відомостей про реєстрацію потрібно оплатити за реквізитами, вказаними раніше, а держмито потрібно оплатити за іншими: http://www.uipv.org/ua/derj_mito_zrazki.html. Свідоцтво дійсне 10-ть років з моменту подачі заявки, вартість продовження складає 3000* гривень. За півроку до закінчення терміну дії можна приступати до процедури продовження.

Таким чином, процедура реєстрації ТМ займає від 15 місяців з моменту подачі заявки. Якщо для вас процес дуже стомливий, можна прискорити процес, сплативши державний збір у розмірі 6500* гривень. В цьому випадку обробка займе від 6 місяців.

Переваги реєстрації ТМ

Підводячи підсумок, можна виділити наступні переваги ТМ:

  • захищає законом вашу продукцію, логотип і слоган від плагіату;
  • дозволяє вимагати з порушників відшкодування штрафів і компенсації, притягуючи до кримінальної відповідальності;
  • надає особове право на вживання торгівельного знаку відносно послуг або товарів, для яких проводилася реєстрація;
  • надає право на реєстрацію домена в зоні .UA;
  • власник зареєстрованою ТМ дістає можливість надавати права на використання торгівельного знаку за обумовленим договором, отримуючи додатковий прибуток.
* Ціни актуальні станом на жовтень 2018 року. Вони можуть варіюватися державними органами.